Független Magyar Tudásközpont
köz-mű-helybottom-up innovációs központ
Hacker
A hacker olyan személy, aki intellektuális kíváncsiságból, tiszta kreativitásból vagy élvezetből, a rendszerek korlátait próbálja felderíteni vagy meghaladni
— Bruce Schneier
— Bruce Schneier
További definíciók:
- Eric Steven Raymond írása a hackerekről, és a hackerré váláshoz vezető útról (Magyar fordítás)
- E definícióba még Leonardo DaVinci is belefér.
Hackerspace
A hackerspace koncepció alapján több száz kreatív műhely működik sikeresen a világban. Bár a hacker kifejezés használata azt sugallhatja, hogy ezekben a műhelyekben fókusz az informatikai biztonságon van, azonban legtöbb hasonló intézményben a biokutatásoktól a rakétakísérletekig minden "bütykölhető" dolgot "megpiszkálnak". A koncepció merít az elmúlt évek szabad-szoftveres fejlesztő-közösségek működési mintáiból. Ezek az online fejlesztői csoportok önkéntesen szerveződnek és dolgoznak olyan célokért mint a Linux, az Apache webszerver és több tízezer egyéb szoftveres megoldás. A sikeres külföldi példák azt mutatják, hogy ezen alapelvek mentén a hús-vér világban is működő, produktív és kreatív munka tud folyni.
Példák friss innovációkra
…az európai hackerspace-k életéből:- Metalab-ból származó soup.io Európai Startup díjat nyert.
- A c-base-ben alapított német kalózpárt a 2014-es Európai Parlamenti választásokon 1,45%-ot ért el, így egy képviselőt küldhet az EP-be. Ez társadalmi innováció.
A legfontosabb alapelvek:
- függetlenség
- fenntarthatóság
- önkéntesség
- meritokrácia
- innováció
- transzparencia
- nyitottság
Egy hackerspace-nek két fontos szereplője van:
- az állandó hely,
- a közösség.
A közösség fenntartja és használja a helyet. A közösség a hely fenntartásán túl további közös és megosztott erőforrásokra is szert tehet, ilyenek a közös szerszámok, eszközök, tudás, infrastruktúra, szolgáltatások. Jó példa erre egy drágább Rapid Prototyping eszköz, mint pl. egy 3D nyomtató. Egyedül nehezen tudunk egy ilyet megfinanszírozni magunknak. Ha mégis a kihasználtsága valószínűleg nem hozná meg a beruházást. Nem így, ha többen állunk össze egy ilyen eszközre.
Ezek alapján a Független Magyar Tudásközpont:
- non-profit innovációs közösség
- a szabad és hatékony információáramlásnak
- online és lehetőség szerint offline infrastruktúrát (helyszínt és eszközöket) biztosít
- az alapítók, más tagok valamint innovatív és rokonszenves alkotások, projektek számára
Infrastruktúra
Helyszín
Jelenleg a Bástya u. 12. melletti pince biztosít számunkra egy 50 m² alapterületű helyiséget.A helyszín mellett, minimálisan az alábbi infrastruktúrát tudjuk biztosítani:
- multifunkcionális termek előadásokhoz, workshop-okhoz és prezentációkhoz
- publikus számítógépek és WLAN
- mosdóhelyiség
- elektronika és hardverműhely
- médiaműhely
- könyvtár
- nappali- pihenés és közösségi élet
- kémia, biotech, képzőművészeti műhely
- konyha (mosogatógép!), kulináris eseményekhez
nyitottsága, amely a legtöbb projekt felmerülő problémáira választ és segítséget
adhat.
Jelenleg üzemelő infrastruktúra:
- a hely.
- elektronikai és bakács műhely (alkatrészek, műszerek, szerszámok)
- konferencia központ (asztalok, székek, kivetítő, hangosítás)
- közösségi rádióamatőr állomás, HAMNET végpont
- konyha
- könyvtár
- Tiki Wiki webportál
- hírharsona blog
- a levelezőlista
- egy IRC csatorna: IRCnet/#hspbp, mindennapos csevejre az öregekkel
- discord szerver, mindennapos csevejre a fiatalokkal
Finanszírozás
Alapszabály: a tagsági díjnak és a műhely fizetős szolgáltatásainak biztosítaniuk kell az önfenntartást.Minden tagnak hozzá kell járulnia lehetőségei szerint a hely fenntartásához. Az átlag tagdíj havi 5-10 ezer forint között van meghatározva, amely befizetésével lehetőséget kap az infrastruktúra felelősségteljes (szükség esetén beegyeztetett) használatához és beleszólási jogot a Tudásközpont döntéseibe.
Jogi személyek támogatását is örömmel vesszük. A támogatóktól érkező adományokkal lehet egyes tagok díját kiváltani vagy a Tudásközpont által biztosított infrastruktúra működtetését és eszközök beszerzését finanszírozni. A támogatásokat egy külön oldalon köszönjük a szponzoroknak, ahol arculati elemeikkel megjelenhetnek.
A jelenlegi hely bérléséhez havonta legalább 50.000 Forintra van szükségünk. Az Asimov Alapítvány rendelkezésre áll a tagdíj fogadására, bővebb és aktuális infók itt.
Célok
Stratégiai:
- sokoldalú aktív tagok
- önszabályozó közösség
- fenntartható működés
Taktikai:
- aktív ~10 fős szervező mag
- ~100 fős tagság
A válasz a szabad szoftveres közösségekhez hasonlóan felépített motivációs rendszerben van: aki befekteti az idejét hogy megvalósítson valamilyen célt, eleve motiválva van termékenynek lenni. Előre megjósolni, milyen projektek lesznek, az az önkéntesség miatt nehéz. Az önkéntesség miatt a termékenység produktumát minden résztvevő maga határozza meg.
Az eddig összegyűlt projektek egy aloldalon vannak egybe gyűjtve. A tagdíj jelentette szimbolikus belépési korlát átlépésével az értékteremtés maga is implicit célé válik, amely a megvalósult ötletekben konkretizálódik.
A projektek fókuszát a leginkább azzal lehet irányítani, hogy milyen tagokat sikerül toborozni, milyen eszközöket biztosítunk és milyen kihívást tudunk találni.
Emergens rendszer
Egy példán keresztül talán jobban lehet szemléltetni a hackerspace-ek dinamikáját. Biztos feltűntek már a logónkban a mászkáló hangyaszerű pixelteremtmények. Ez a konstrukció Conway élet játékából származik. Az élet játéknak három szabálya van:- egy adott pixel akkor gyullad ki, ha pontosan kettő kigyújtott pixel van a közvetlen szomszédságában.
- Kigyújtott pixel kigyújtva marad, ha 2 v. 3 szomszédja is ki van gyújtva.
- Minden egyéb esetben a pixel fehér marad.
A hangyás hasonlat sem olyan távoli. A hangyák önmagukban csak nagyon kevés és egyszerű szabályt követnek, összességében mégis képesek mint hangyaboly igen komplex feladatok ellátására is. A hackerspace-ek szerveződése is hasonló, néhány megállapodásból, termékeny szövetség alakul.
Projektek
Külön wikioldalt érdemeltek ki maguknak: projectsMeggyőző? Érdekel?
Mit kell csinálni a csatlakozáshoz?Néhány egyszerű lépés:
- olvasd át az alapelveinket és a hackerspace design patterneket: ezek megismerése (és alkalmazása) segíteni fog a beilleszkedésben, félreértések elkerülésében;
- gyere el amikor éppen nyitva vagyunk, meséld el min dolgozol éppen, és ki fog derülni érdemes-e a továbbiakban velünk "berhelned";
- ha már megismertünk, dolgozhatsz a saját projekteden, vagy csatlakozhatsz másokéhoz.
- küldj egy üres mailt hspbp+subscribe <0x40> googlegroups.com címre,
- amint visszaigazolódott levelező-lista tagságod, írj egy rövid bemutatkozó szöveget, ki vagy, mi érdekel, mit szeretnél csinálni, miben tudsz segíteni.
- a webportálon való munkához iratkozz fel ide is, fönt jobbra van a regisztrációs doboz.
- sikeres regisztráció és bejelentkezés után a jobb felső oszlopban a „user preferences” segítségével kitöltheted személyes adataidat. Ezt érdemes, ha nem akarod, az emailcímed megjelenjen mindenhol az oldalon, akkor add meg az „igazi” neved.
- fizesd be rendszeresen a tagdíjat. Ennek módjáról a régi tagoktól kaphatsz felvilágosítást.
- gyere el a keddi találkozókra (plénum), ahol a H.A.C.K. ügyes-bajos dolgairól diskurálunk.
eapo - TEDxYouth@Budapest
Kapcsolódó linkek
* A felhívás hazai hackerspace indítására* A nemzetközi "ernyőszervezet"
* Milyen az élet más hackerspacekben?
* A német példa
* Az osztrák példa
* Egy kiváló magyar példa
* Richard M. Stallmann hacker értelmezése.
* egy filozófiai értekezés. amely a hacker definíciójához Kantot és Kierkegaard-ot hívja segítségül.