Loading...
 

hackerhirharsona

H.A.C.K. (eapo) @TEDxY 2011 Budapest

H.A.C.K. (eapo) @TEDxY 2011 Budapest

Konferencia témája: Továbbfejlődik vagy inkább kivész a kreativitás a XXI. században?

Promó:

eapo, egy kortalan hacker az internetről.
Kisiskolásként házuk melléképületében saját műhelyt alakított ki. 17 éves korában albérlete közösségi térként működött, itt elsők között volt Internete. Kedvenc számítógépes játéka a 3D Tetris, továbbiakat csak hallásból ismer. Oktatási intézményen kívül képezte magát, sokat olvasott és utazott. Utóbbi éveket nagyrészt Budapesten töltötte és kezdetektől fogva tagja a budapesti hackerspace-nek.
Előadásában eloszlatja a hacker-ekkel kapcsolatos sztereotípiákat és a hackerspace, mint önfenntartó független alulról építkező közösségi tér két éves tapasztalatait és tanulságait foglalja össze, tanulságul a függetlenség és produktivitás érdekében létező és jövőbeni közösségek számára.

eapo @TEDxy

Előadás

Konf

eapo arról beszél, hogy a magyarországi hackerek
hogyan teremtették meg a teret a korlátlan kreatív alkotáshoz.
Mi az a hacker és hogyan válik valaki azzá?

Előadás

HackerSpace, a kreativitás szabadsága - 8 perc prezentációval

''A hacker csupán egy kicsit különbözik a kreatív embertől.
Bruce Schneier fogalmazta meg a hackerek által is elfogadott definíciót, miszerint
a Hacker az, aki intellektuális kíváncsiságból,
kreativitásból, vagy csupán élvezetből,
a rendszerek korlátait próbálja felderíteni, meghaladni.

Példaként az európai kultúrában legismertebb hackert, Leonardo da Vinci-t szoktam felhozni, akiről tudjuk, hogy széles tevékenységi körrel rendelkezett, és abban a korban, ahol halálbüntetés járt az ember-kísérletekért, mégis boncolt.. így kutatásaival megalapozta a modern orvostudományt.

Magamat szabad gondolkodónak titulálom.
Gyermekként alig vártam, hogy szétszedhessem a karácsonyra kapott tűzoltókocsit, s miután megértettem, hogy hogyan működik, évekig porosodott a sarokban.. majd hatalmas távirányítós pókot építettem belőle.

Középiskolásként egyre nagyobb szükségét éreztem egy közösségnek, így a szüleimtől, a külvárosból beköltöztem egy tömbház-negyedbe, ahol aktív közösségi élet folyt, viszont továbbra sem voltak olyan emberek körülöttem, akikkel érdemben tudtunk volna értekezni és cselekedni.

Majdnem 10 évig kerestem és próbáltam létrehozni egy alkotóműhelyt, ahol hasonló érdeklődésű emberekkel hasznosan tudnánk eltölteni az időt. Innen visszatekintve már meg tudom fogalmazni, hogy mik voltak az akadályok:
A kulturális beidegződések, mit például a hierarchia; a gazdasági korlátok, ilyen a pénz-szükséglet, de legfőképpen a kommunikációs nehézségek és eszközök hiánya korlátozott.

2009-ben az egyik Budapest New Technology Meetup-on hallottam beszélni egy hacker-t a HackerSpace-ről, majd megismertem a HackerSpace Design Pattern-t.
A HackerSpace egy független önfenntartó közösségi tér, a Design Pattern pedig egy útmutatás, hogy hogyan érdemes felépíteni és hogyan lehet fenntartani egy fizikai térben működő alulról építkező közösséget.

A design pattern első tanulsága számomra az volt, hogy ahhoz, hogy valamit elkezdj elegendő 4 ember: 1 ember akinek szárnyal a fantáziája, új dolgokat talál ki; 1 ember aki mindezt megcáfolja; 1 ember aki elkezdi a cselekvést és egy aki befejezi.
Ez a négy ember képes magával rántani a közösséghez szükséges kritikus tömeget.

Most februárban (2012) lesz két éve, hogy megtartottuk a budapesti hackerspace, a Független Magyar Tudásközpont hivatalos nyitóbuliját.

Egyik mérföldkőnek számító közösségi projektünk a BurnStation.
Az 1.0-ás BurnStation alapja egy bevásárlókocsiba szerelt számítógép, amely legális fájlcserélést tesz lehetővé fizikai térben, több konferencián és expo-n is bemutattuk.
A bevásárlókocsi mint a fogyasztói társadalom jelképe.
A számítógépre telepítettünk egy szoftvert, amely csatlakozik a Jamendo-hoz, ami az egyik legnagyobb Creative Commons-os zenegyűjtemény.

A BurnStation ötlete után 4 nappal megírtuk az első CD-t, az USB támogatás és az internet-csatlakozás is hamar belekerült, ezután következett a dekoráció és az utolsó simítások. Minden aktív tagunk hozzájárult az eredményhez.
A 6. napon bemutattuk a Közép-európai Egyetem (CEU) és a Nyílt Társadalom Intézet (OSI) által szervezett Creative Commons konferencián, ahol Kardos H. János autonóm dalszerző felmásolta rá az új szerzeményeit.
A 7. napon jól megérdemelten pihentünk.

Ekkor realizálódott bennem, hogy megvalósítottuk azt amire mindig is vágytam, egy olyan fizikai teret hoztunk létre, amely közösségi erővel fizikai és szellemi infrastruktúrát biztosít és mozgat meg.
Tapasztalatainkat nyílt csatornákon megosztjuk, hogy erőforrásként szolgálhasson mások számára és inspiráljon.''

Upcoming Events

No records to display